Najlepszy dla roślin z naszej strefy klimatycznej jest mroźny styczeń, ponieważ są one nastawione na zimowy spoczynek. Niektóre rośliny potrzebują mrozu aby wykiełkować; np. pierwiosnki. Wysiać je należy do skrzynek, przycisnąć nasiona do podłoża aby nie wymyła ich woda i wystawić na zewnątrz.
Jeśli wystąpią obfite opady śniegu, należy regularnie usuwać czapy śniegowe z drzew i krzewów aby nie dopuścić do uszkodzeń spowodowanych nadmiernym obciążeniem. Z ziemi śniegu nie należy usuwać, gdyż chroni przed zimnem.
Mimo, że styczeń to z reguły najchłodniejszy miesiąc w roku, to jest trochę prac ogrodowych do wykonania.

Prace ogrodowe na miesiąc styczeń.

Sprawdzamy zabezpieczenie ogrodu przed mrozem : Co pewien czas należy sprawdzać stan zabezpieczenia roślin; sprawdzić osłony i okrycia ochraniające przed zimnem i szkodnikami. Jeżeli ziemia nie jest zmarznięta można rozrzucić resztki starego kompostu.Krzewy iglaste o pokroju kolumnowym zabezpieczmy przed deformacją i rozłamywaniem pod ciężarem zalegającego na nich śniegu – obwiązujemy je sznurkiem lub owijamy elastyczną siatką.

Zabiegi pielęgnacyjne i porządkowe.

Styczeń to odpowiedni czas na przeprowadzenie zabiegu bielenia drzew, który zapobiega pękaniu kory na pniach. Przyczyną pękania kory jest silne nagrzewanie się pni w ciągu dnia (zwłaszcza w słoneczne dni) a następnie schładzanie w nocy. Tak gwałtowne zmiany temperatury powodują naprzemienne rozszerzanie i kurczenie się tkanki kory a w rezultacie tworzenie się podłużnych pęknięć. Bielenie pni wapnem powoduje, że w ciągu dnia słabiej się nagrzewają, bowiem biały kolor odbija promienie słoneczne.
Jeśli spadnie śnieg, to najlepiej tak go odgarniać aby więcej było go pod krzewami i drzewami oraz w miejscach, gdzie zimują byliny. Gdy opady śniegu są mocne a śnieg mokry i ciężki to najlepiej strząsać go z gałęzi aby się nie połamały.
Odgarniamy śnieg ze ścieżek i udeptujemy go wokoło drzewek owocowych.
Pamiętamy, aby nie deptać pokrytego śniegiem i lodem trawnika bo udeptany może gnić.
W cieplejsze dni można rozrzucić kompost na grządkach i pograbieć resztki opadłych liści.
Sprawdzamy zabezpieczenia – szczególnie pni drzew przed zającami, które lubią zimą obgryzać korę, uszkadzając ją. Jeżeli ogród jest w bliskim sąsiedztwie lasu możemy wyłożyć siano i marchew dla zajęcy i saren.
Usuwamy zeschnięte i zgniłe liście, jeśli jeszcze pozostały gdzieś na drzewach, bo mogą na nich rozwijać się grzyby chorobotwórcze. Karczujemy stare i chore drzewa i krzewy.
Dokarmiamy ptaki, które odwdzięczą się za opiekę latem wyjadając insekty.
Przeglądamy przechowywane owoce, warzywa, bulwy i cebule kwiatowe. Wszystkie z oznakami chorób czy szkodników usuwamy i zabezpieczmy przed dalszym psuciem.
Sprawdzamy cebule i bulwy roślin nie zimujących w gruncie : dalii, mieczyków, pacioreczników, krokosmii, begionii, tygrysówki i innych. Te, które są chore, z wilgotnymi palmami, białym nalotem, usuwamy.

Cięcia drzew i krzewów

Jeżeli nie ma mrozów to w styczniu możemy rozpocząć cięcie żywopłotów. W dni bezmroźne prześwietlamy korony drzew oraz tniemy krzewy agrestu, porzeczki, rokitnika czy jagody kamczackiej.

Rośliny zimujące w pomieszczeniach : Część roślin uprawianych w pojemnikach można spróbować przezimować w chłodnych pomieszczeniach. Jeżeli mamy taką możliwość to spróbujmy przezimowć w ten sposób pelargonie, oleandry, fuksje, koleusy, lantany, datury i inne. Podlewamy je w tym czasie dość rzadko ale nie wolno dopuścić do całkowitego przesuszenia bryły korzeniowej.

Staw, oczko wodne

Jeżeli zbiornik wodny jest wystarczająco duży aby przezimowały w nim zwierzęta i rośliny, to musimy poświęcić mu trochę uwagi. Staramy się przede wszystkim nie dopuścić do całkowitego zamarznięcia wody. W tym celu umieszczamy w stawie w pozycji pionowej wiązkę trzciny albo kładziemy na powierzchni boję z kanałem powietrznym. Można też zaopatrzyć się w specjalną pompę lodową – zapobiega ona zamarzaniu wody i umożliwia wymianę gazową miedzy wodą a powietrzem.

Rozmnażanie roślin

Przygotowujemy pędy przeznaczone na zrazy do szczepienia drzew owocowych – jabłoni, śliw i wiśni bardziej odpornych na mrozy. Wybieramy zdrowe gałęzie jednoroczne, dobrze zdrewniałe. Ścinamy odcinki zawierające 3-5 pąków i przechowujemy do wiosny w temperaturze około 2 st.C (np. w lodówce – aby nie wyschły zawijamy w folię).
Z sadzonek liściowych rozmnażamy w styczniu begonię i fiołka afrykańskiego.

Siewy

Możemy wysadzić do skrzynek cebulkę i pietruszkę na świeżą zieleninę. Wysiewamy do skrzynek nasiona rzodkiewki oraz selera i pora na rozsadę.
W styczniu powinno się wysiać rozsadę kwiatów heliotropu – trzeba pamiętać, że roślina ta wolno kiełkuje i musi być 2 razy przesadza.
Na początku stycznia wysiewamy do skrzynek nasiona pelargonii bluszczolistnej – odpowiednio pielęgnowana powinna zakwitnąć już w na początku lata. W styczniu wysiewa się też inne kwiaty na rozsadę takie jak: żeniszek, pantofelnik, petunia czy lobelie.

źródło: www. ogrodnik-amator.pl