Woda w ogrodzie jest bardzo ważna. Miło jest posłuchać jej szumu, a ptaki i owady mogą ugasić pragnienie. Co jednak mamy zrobić gdy nasz ogródek jest za mały na staw, oczko wodne, czy strumyk?

Fontanna

O wodzie w ogrodzie myślałem od dawana, ale ciągle nie wiedziałem co wybrać. Oczka wodnego nie chciałem z obawy przed komarami, kaskada wodna była za droga, myślałem też o rzygaczu (to taka płaskorzeźba montowana na ścianie, której wypływa woda). Podczas wizyty w centrum ogrodniczym w Kobyłce pod Warszawą zobaczyłem ciekawą fontannę. Z przewierconego kamienia tryskała woda, a bok siedział żeliwny skrzat grający na fujarce, z której również wypływała woda. Postanowiłem wzorować się na tym pomyśle i zbudować coś podobnego u siebie. Z żeliwnego skrzata oczywiście zrezygnowałem – cena ok. 1tys. zł., a resztę materiałów zdobyłem jak najtańszym kosztem.

Do budowy fontanny potrzeba:

  • pojemnik budowlany,
  • pompa,
  • przewiercony kamień,
  • kamienie otoczaki,
  • łupek na murek,
  • folia budowlana, ruszt, siatka

Fontannę w prosty sposób możemy  zrobić samemu. Do wykonania potrzebne nam będą: pojemnik budowlany o średnicy ok. 50cm, metalowa kratka (ruszt) większa niż pojemnik, plastikowa siatka ogrodzeniowa o drobnych oczkach (ok. 1cm), folia budowlana, pompa fontannowa o wydajności 1000-1500l/h, kamienie, łupki, duży kamień przewiercony na wylot. Takiego kamienia nie można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Ja znalazłem taki w sklepie przy ul. Łodygowej w Ząbkach. Wybrany kamień możemy też przewiercić u kamieniarza.

Najpierw musimy zaplanować, w którym miejscu będzie nasze źródełko, jaki ma mieć kształt, czy jest tam źródło prądu. Gdy mamy już w głowie projekt, przystępujemy do pracy. Ustawiamy pojemnik budowlany na ziemi, a następnie obsypujemy go na około ziemią. Boki wykańczamy murkiem z łupka. Nie musimy używać żadnej zaprawy, kamienie układamy jeden na drugim. Pojemnik wykładamy folią budowlaną, tak aby wystawała na ziemię ok. 30cm (mogą być 2 warstwy). Następnie wkładamy na dno pompę fontannową, tak aby jej górna rurka wystawała 10-20 cm nad pojemnik. Całość przykrywamy metalowym rusztem oraz plastikową siatką. Przed układaniem kamieni, warto napełnić pojemnik wodą, podłączyć pompę do prądu i sprawdzić czy fontanna działa. Teraz możemy przystąpić do wykańczania naszego źródełka kamieniami. Na plastikową siatkę wysypujemy drobne kamienie, a na wystającą rurkę od fontanny nakładamy przewiercony na wylot kamień. Tak wykonana fontanna na pewno będzie cieszyła nasze oczy i uszy oraz umili czas spędzony w ogródku.

Fontanna

Fontanna

Fontanna

źródło: www.ogrodnikTomek.pl, autor: Tomasz Kok.