Wzdłuż granic poszczególnych działek w ogrodach działkowych najczęściej stawia się niskie, ażurowe ogrodzenia. Zgodnie z Regulaminem ROD takie ogrodzenie nie może przekraczać 1 m wysokości, jeśli znajduje się przy alejce wewnętrznej ogrodu lub na granicy z sąsiednią działką. Żywopłot posadzony wzdłuż granicy działki z aleją wewnętrzną nie może przerastać poza granicę działki. Jeśli działkowiec chce założyć żywopłot na granicy z sąsiadującą działką, wówczas musi uzyskać na to pisemną zgodę sąsiada.

Bukszpan na miejscu pierwszym

Najczęściej stosowanym krzewem na niskie formowane żywopłoty jest bukszpan (Buxus). To roślina zimozielona, doskonale znosząca formowanie i tolerująca większość stanowisk (może rosnąć zarówno w słońcu, jak i w cieniu). Nie ma wielkich wymagań w stosunku do podłoża, choć najlepiej rośnie na glebie żyznej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej, o odczynie obojętnym.

 Regularnie strzyżenie bukszpanu sprawia, że roślina gęstnieje. Strzyżenia dokonujemy raz (pod koniec czerwca), dwa (marzec/kwiecień i koniec czerwca) lub trzy (marzec/kwiecień, koniec czerwca, sierpień) razy w sezonie. Pielęgnacja krzewów polega również na regularnym nawożeniu: w kwietniu i w czerwcu preparatami do bukszpanu, nawozem w płynie lub preparatem o przedłużonym działaniu zawierającym duże ilości azotu.

  

 

Krzewy liściaste na niski żywopłot

Na granicy działki można posadzić także inne gatunki roślin o sezonowym liściach, np. niskie odmiany berberysów (Berberis), które tolerują bardzo suche podłoże i mocno nasłonecznione stanowiska, tawuły japońskie (Spiraea japonica) o efektownych kwiatach lub barwnych liściach, a także łatwe w uprawie pięciorniki krzewiaste (Potentilla fruticosa).

Rabaty bylinowe i rośliny sezonowe

Wzdłuż granicy działki dobrze wyglądać będą rozchodniki okazałe (Sedum spectabile) – gatunek dekoracyjny od wiosny do późnej jesieni, a przy tym nie rozrastający się nadmiernie. Na wąskiej rabacie sprawdzają się też funkie, juki, astry, bergenie, barwinek, rojniki, floksy szydlaste, zawciąg nadmorski, szałwie, żurawki, lawenda lub dzwonki oraz dalie, aksamitki, nagietki, niecierpki lub begonie. Wśród gatunków kwitnących mogą pojawić się kępkowe trawy ozdobne (np. kostrzewy lub rozplenice).

 

 

www.pzd.pl