Wiosna już tuż, tuż, a więc przed nami porządkowanie działki. Cóż zrobić z resztkami roślinnymi i zbędnymi gałęziami na działce??? Na pewno nie powinniśmy ich palić! Zgodnie z §68 pkt. 5 Regulaminu ROD- działkowcom i innym osobom przebywającym na terenie ROD zabrania się spalania na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych. Nie trujmy siebie oraz naszego otoczenia. Poniżej przedstawiamy sposoby na zagospodarowanie resztek roślinnych pochodzących z działki ogrodowej.
Po pierwsze: Kompostownik! W myśl §42 Regulaminu ROD działka musi być wyposażona w kompostownik, a działkowiec jest zobowiązany do kompostowania resztek roślinnych pochodzących z uprawianej przez niego działki. Skompostowane rośliny to wspaniały nawóz organiczny nadający się do nawożenia zarówno warzyw, drzew owocowych, czy roślin ozdobnych.
Po drugie: Zbędne gałęzie na działce można rozdrobnić i wykorzystać do podsypania rabat roślinnych zamiast kory. Wówczas w okresie letnim zapewnimy roślinom ochronę przed nadmiernym przesuszeniem gleby, a w okresie zimowym ochronimy je przed przemarznięciem.
Po trzecie: Resztki roślinne, które nie nadają się do kompostowania, gdyż są porażone przez choroby i szkodniki należy zgromadzić w pojemnikach lub workach przeznaczonych na odpady zielone i przeznaczyć je do wywiezienia.
Przy odrobinie wysiłku i cierpliwości z pewnością poradzimy sobie z zagospodarowaniem resztek roślinnych na naszej działce, a tym samym uporządkujemy działkę na przyjście upragnionej wiosny. Powodzenia!

www.pzd.pl