Po długiej, mroźnej i szarej zimie miłośnicy kwiatów lubią otaczać się pięknem – szczególnie urokliwych wiosennych roślin cebulowych. Do skrzynek można posadzić np. różnokolorowe bratki i wystawić na balkon, czy taras. Jeżeli odpowiednio wcześniej, w okresie jesiennym, zaplanujemy odpowiednią pielęgnację swoich ulubionych roślin cebulowych, to wczesną wiosną na balkonach będziemy mogli cieszyć się ich pięknem i zapachem.

 

Jak należy postępować?

     Pod koniec października do skrzynek (najlepiej 40 cm długości) należy posadzić po 10 sztuk dorodnych cebul (pierwszego lub drugiego wymiaru obwodu): narcyzów, tulipanów czy hiacyntów. Celem uzyskania ciekawszego efektu można ze sobą mieszać różne gatunki roślin. Cebul gatunków drobniejszych, np. krokusów, czy szafirków powinniśmy posadzić do takiej skrzynki więcej – około 20 sztuk.

       Najważniejszą sprawą w pomyślnym przebiegu jesiennego pędzenia roślin jest zapewnienie odpowiednio niskiej temperatury w ciemnym pomieszczeniu, w którym znajdują się skrzynki z cebulami. Najbardziej optymalne jest powietrze o temperaturze poniżej 5° C przez około 12 tygodni. Świetnie sprawdza się wstawienie skrzynek z wsadzonymi cebulami do dużego pudła tekturowego i nakrycie czarną folią. Pudła te można umieścić np. w pomieszczeniu pod tarasem lub balkonem. Można również zadołować je na działce i dobrze okryć agrowłókniną lub stroiszem, aby bez problemu móc je pod koniec lutego, czy na początku marca wydobyć z dołownika. Jeżeli skrzynki z cebulami są w pomieszczeniu należy pamiętać, aby raz na miesiąc skrzynki z ukorzeniającymi się cebulami podlać.

        Na trzy, cztery tygodnie przed Świętami Wielkanocnymi skrzynki z cebulami ustawiamy na balkonie lub tarasie, a efekt niewątpliwie będzie taki sam, jak na załączonych zdjęciach.

źródło: www.pzd.pl