Zobacz film: Jak przygotować ogród na przyjście wiosny?

Wiosna to najlepszy czas na sadzenie kwiatów wielorocznych. Już na przełomie marca i kwietnia sadzimy byliny, krzewy ozdobne i owocowe, aby cieszyły oko latem i jesienią. Dowiedz się, jak sadzić i jakie kwiaty ogrodowe wiosenne wieloletnie wybrać.

Zbliżający się koniec zimy, nadchodząca wiosna, to najlepszy czas na zajęcie się ogrodem. Przygotowanie ogrodu do sezonu wymaga najróżniejszych prac, wykonania wielu działań. Wszystko w jednym celu – ogród powinien prezentować się okazale, a wszystkiego jego elementy być w jak najlepszym stanie.

Sprzątnięcie terenu po okresie zimowym, dokładne przygotowanie trawnika, krzewów, kwiatów czy drzew do okresu wegetacji. Zapobiegawcze działania, chroniące roślinność przed np. chorobami. Wszystko musi być starannie zaplanowane oraz zrealizowane.

Pozbycie się resztek roślinnych, sprzątanie śmieci z trawnika

Dokładne czyszczenie terenu to zadanie numer jeden z listy prac ogrodowych. Po odchodzącej zimie należy zadbać o porządek. Pozbycie się suchych liści, sprzątnięcie resztek roślin zalegających na trawniku czy pomiędzy roślinami jest niezwykle ważne. Pozostawienie jakichkolwiek śmieci, resztek roślinnych na trawniku będzie prowadziło do jego zniszczenia. Korzenie trawy nie będą miały możliwości pobierania odpowiedniej ilości wody. Należy jednak bardzo ostrożnie sprzątać trawnik. Grabić w taki sposób, aby nie spowodować oderwania darni od gleby.

Przed nadejściem wiosny można wykonać proces walcowania trawnika. Jest on konieczny w sytuacji, gdy powstały wypiętrzenia. Pozostawione wypiętrzenia mogą powodować obumieranie trawy, gdyż korzenie nie są odpowiednio dopięte do podłoża. Starając się pozbyć „łysych” obszarów na trawniku, siać należy jedynie za pomocą tych samych nasion, z których powstał trawnik.

Odkrywanie roślin

Kiedy mrozy ustają, należy zdjąć wszelkie okrycia, w których zimowały rośliny. Najbezpieczniej dokonać tego na przełomie marca i kwietnia. Zdejmując okrycia, należy robić to w momencie kiedy nie ma słonecznej pogody. Wystawienie roślin od razu na działanie promieni słonecznych może być dla nich szokiem. Wszelkiego rodzaju nakrycia typu maty, worki czy agrowłókninę należy odpowiednio zabezpieczyć, by w trakcie kolejnej jesieni i zimy równie dobrze służyły roślinom.

Zadbanie o glebę, przygotowanie podłoża dla roślinności

Końcówka zimy to najlepszy czas, aby przygotować glebę do siewu. Wszędzie gdzie planowane jest zasiew, trzeba bardzo starannie, dokładnie przekopać ziemię. Należy wykonać to do głębokości 10 cm, a następnie przeczekać około 7 dniu. Wynika to z faktu, że tak przekopana ziemia powinna dokładnie się osadzić. Przy drzewach powinno się usypać specjalne misy, gdyż proces ten pozwoli na lepsze zbieranie i magazynowanie przez nie wody.

Niektóre gatunki roślin nie mogą prawidłowo się rozwijać przy niskich temperaturach. Po ich posadzeniu, np. w marcu, należy je zabezpieczyć agrowłókniną czy specjalnymi workami. To spowoduje, że prawidłowo się przyjmą. Równocześnie ich proces wegetacji zostanie przyspieszony.

Przed nadejściem wiosny powinno się również wykorzystać nawóz, oborniki czy kompost. Wspomoże to rozwój roślin, będzie zapobiegało atakowi szkodników. Nawóz w ogrodzie należy wykorzystywać tylko gdy jest to konieczne. Nawożąc glebę, należy trzymać się głównej zasady, mianowicie zawsze lepiej dać go mniej, niż przesadzić z ilością. Zbyt wiele nawozu da odwrotny skutek do zamierzonego.

Sadzenie krzewów, drzew oraz przygotowanie roślin doniczkowych do wiosny

Okres nadchodzącej wiosny jest idealnym momentem na sadzenie nowych krzewów czy drzew. Prace związane z tym elementem trzeba wykonać dopiero w momencie, kiedy gleba nie jest zamarznięta. Sadząc konkretne gatunki drzew lub krzewów, koniecznie należy zadbać o ich bezpieczny rozwój. Bardzo dokładnie i starannie korzenie należy przysypać glebą.

Co z roślinami doniczkowymi? Kiedy ziemia w doniczkach nie będzie zmrożona, należy rozpocząć podlewanie roślin oraz zagwarantować im lepszy dostęp do światła. Rośliny doniczkowe warto wspomóc specjalistycznymi preparatami. Gdy po zimowaniu stwierdza się, że nadto się rozrosły, koniecznością będzie przesadzenie do większych doniczek. Okres przed nadejściem wiosny jest idealny do takich działań.

Przycinanie roślin ogrodowych

Przygotowując krzewy i drzewa na nadejście wiosny, konieczne jest ich dokładne przycinanie. Bardzo ważne jest, aby nie przycinać roślin, kiedy temperatury są ujemne, pogoda powinna być ustabilizowana. Krzewy ozdobne oraz owocowe należy przygotować poprzez ucinanie chorych, starych i suchych pędów. Krzewy, których okres kwitnięcia przypada na koniec wiosny, początek lata, powinny mieć skrócone pędy o 3/4 zastanego stanu. Po takiej operacji ten rodzaj roślinności będzie znakomicie się rozwijał, dając wiele nowych i silnych pędów.

Drzewa owocowe muszą być przycinane na przełomie lutego i marca. Trzeba pozbyć się tzw. wilków, czyli młodych pędów, których nadmiar sprawia, że korony drzew stają się zbyt gęste i nie ma możliwości prawidłowego rozwoju owoców. Brak dostępu do światła to przecież najgorsze co może spotkać owoce na drzewach.

Prawidłowy oprysk roślin ogrodowych i bielenie drzew

Prowadzenie oprysków roślin będzie je chroniło przed szkodnikami czy też najróżniejszymi chorobami. Jednak wykonanie takiej czynności będzie koniecznie tylko wtedy, gdy żadne inne sposoby nie dają efektów.

Pryskanie przeprowadza się za pomocą specjalistycznych preparatów, dedykowanych pod konkretne rośliny i na konkretne sytuacje. Trzeba cały proces przeprowadzić zgodnie z zaleceniami producenta. Wykorzystanie odpowiedniej ilości środków do pryskania oraz prawidłowe zabezpieczenie osoby pryskającej. Skóra nie powinna mieć kontaktu ze środkiem na opryski. Całą operację przeprowadza się jedynie, gdy są określone warunki pogodowe, czyli świeci słońce.

Bielenie drzew ma zapobiegać pojawianiu się grzybów. Równocześnie działanie to pozwala opóźnić proces wegetacji drzewa. Białe wapno po prostu znakomicie odbija światło słoneczne, które przecież ma ogromny wpływ na proces wegetacji.

Przełom zimy i wiosny to okres wytężonej pracy w ogrodzie. Odpowiednio zaplanowane i wykonane działania, związane z przygotowaniem tego miejsca na nadejście wiosny, będzie procentowało. Przepiękny ogród, prawidłowo rozwijająca się roślinność oraz idealne zbiory np. z drzew owocowych.

Kliknij tu aby przejść do strony z materiałem filmowym

 

Obejrzyj materiał filmowy w linku. Źródło: https://dziendobry.tvn.pl/dom/ogrod/kwiaty-wieloletnie-sadzone-na-wiosne-rodzaje–dzien-dobry-tvn-da2418