Jarmuż to odmiana kapusty o długich, zielonych, pomarszczonych i dość twardych liściach. Jarmuż zawiera duże ilości białka, błonnika i witamin, zwłaszcza C i K oraz z grupy B. Jest też bogatym źródłem cennych pierwiastków, takich jak magnez, żelazo, cynk i fosfor, soli mineralnych, w tym wapnia i potasu, oraz sulforafanu, który jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów.

Jarmuż – jeszcze do niedawna – był warzywem pomijanym i niemal zapomnianym, a przecież jego wartości odżywcze znane i wykorzystywane były już w starożytności. Coś jednak drgnęło w temacie.. Coraz częściej można go spotkać na sklepowych półkach, a zainteresowanie nim ciągle rośnie. .. 

Zacznijmy jednak od początku… 

Jarmuż to zielone warzywo. Mało tego – to (o czym niewiele osób wie) odmiana kapusty o charakterystycznych, długich i fantazyjnie marszczonych liściach. Mogą mieć zieloną lub fioletową barwę. Na jednej roślinie jest zazwyczaj od 25 do 40 liści.

Jarmuż to roślina dwuletnia. Niestety nie można jej spotkać “dziko rosnącej”. Rośnie tylko w uprawach. Jako, że jest odporna na niskie temperatury – więc smakiem świeżego jarmużu możemy cieszyć się w jesiennych i zimowych miesiącach. 

Do spożycia – najbardziej nadają się ciemnozielone (lub ciemnofioletowe) liście, które nie mają plam i uszkodzeń.

Młodsze pędy należy zbierac po przymrozkach, bo ich liście tracą wówczas ostry, kapuściany smak. Późny, zimowy jarmuż doskonale znosi mróz, nawet do -15 stopni C.
Na targach czy straganach warzywnych – możemy kupić całe warzywo, natomiast w supermarketach – spotykamy zazwyczaj hermetycznie zapakowane, pocięte liście.  

Jarmuż możemy kupić, ale jeżeli tylko dysponujemy kawałkiem działki – możemy go samemu wysiać i uprawiać. 

Uprawa jarmużu jest prosta i nie powinna nikomu przysparzać większych problemów.  Jarmuż ma najmniejsze wymagania glebowe ze wszystkich warzyw kapustnych. Nie straszne mu są także mrozy. Będzie rosnąć nawet przy zaledwie kilku stopniach. Jest rośliną mrozoodporną. Największą odporność mają niskie odmiany. 

Można śmialo powiedzieć, że to właśnie działaniu niskich temperatur – jarmuż zawdzięcza swój niepowtarzalny smak. 

Najładniej będzie rosnąć posadzony na stanowisku słonecznym. Służy mu podłoże piaszczysto-gliniaste.

System korzeniowy jest dobrze rozbudowany i sięga na tyle glęboko, że roślina radzi sobie nawet w czasie bardziej suchych tygodni, ale warto pamiętać o tym, że zdecydowanie woli umiarkowanie wilgotną glebę. 

Jarmuż uprawia się z rozsady przygotowanej z nasion wysiewanych w maju lub czerwcu, którą sadzi się po 7 tygodniach, w rozstawie 50 x 50 cm. Warzywo można też uprawiać wysiewając nasiona bezpośrednio do gruntu w czerwcu lub w lipcu. Do połowy września można wysadzać rozsadę jarmużu z przeznaczeniem na zbiór późnojesienny i w miesiącach zimowych. Zbiory jarmużu możemy mieć już po ok. 120 dniach od wysadzania do gruntu. Sadząc jarmuż musimy pamiętać, że można go uprawiać na stanowiskach po cebuli, sałacie, fasoli, marchwi, szpinaku, natomiast nie można go uprawiać na tym samym miejscu po innych roślinach kapustowatych.