Rośliny wrażliwe na mrozy dzielimy na kilka grup. Pierwsze to byliny nie zimujące w gruncie, których części podziemne należy wykopać przed nadejściem mrozów. Druga grupa to byliny wrażliwe na niskie temperatury, ale pozostające na rabatach na okres zimowy. Ostatnią grupę stanowią wrażliwe na mrozy drzewa i krzewy, które wymagają osłaniania przed mrozem.
Wykopywanie karp i cebul
Na przełomie września i października lub tuż po pierwszych przymrozkach należy wykopać części podziemne (kłącza, karpy lub cebule) – dalii, mieczyków, pacioreczników, acidantery, błonczatki, zefirantu, begonii bulwiastej, krokosmii, galtonii, tygrysówki, neriny lub eukomisu. Do tego celu należy użyć wideł i podważyć nimi delikatnie całą roślinę, tak aby nie uszkodzić części podziemnej. Całość należy wyciągnąć i otrząsnąć z ziemi. Łodygi odcinamy kilka (np. u mieczyków) lub kilkanaście cm (np. u dalii) nad częścią podziemną. Sprawdzamy, czy w części podziemnej nie ma uszkodzonych, chorych lub zgniłych fragmentów (wówczas należy je usunąć), a te które będziemy chcieli przechować umieszczamy w środku grzybobójczym (sporządzonym wg instrukcji na opakowaniu). Po kilku dniach wkładamy je do ażurowej skrzynki wypełnionej trocinami, piaskiem lub torfem. Przechowujemy do kwietnia lub połowy maja w przewiewnym, suchym miejscu w temperaturze ok. 5-10° C.
Osłanianie rabat i grządek
Rabaty z bylinami wrażliwymi na mrozy osłaniamy późną jesienią stroiszem z drzew iglastych, czyli np. gałązkami jodłowymi albo warstwą kory. Dla wrażliwych bylin i rozsady warzyw niebezpieczne są także majowe przymrozki – tzw. Zimna Zośka oraz zimni ogrodnicy. Jeśli zapowiadane jest ochłodzenie, rabaty i grządki, na których rośliny rozpoczęły już wegetację należy osłonić cienką, białą agrowłókniną. Trzeba jednak pamiętać o tym, by po nastaniu ocieplenia lub w ciągu słonecznego dnia okrycie zdjąć lub je rozchylić.
Krzewy
Zimozielone krzewy (np. różaneczniki), wrażliwe na mrozy odmiany róż lub krzewy liściaste (np. budleja, hortensja ogrodowa) osłaniamy tuż przed nadejściem mrozów agrowłókniną, matami słomianymi lub falistą tekturą. Wiele delikatnych odmian róż wymaga kopczykowania, czyli usypania wokół rośliny kopczyka z ziemi i okrycia warstwą liści. Podobnie jak w przypadku osłaniania rabat bylinowych, okrywy z krzewów zdejmujemy lub rozchylamy wiosną, gdy tylko zrobi się cieplej, aby nie doprowadzić do przegrzania roślin.
Osłanianie donic
Duże donice lub skrzynie, w których na działce uprawiamy krzewy bądź byliny przed nadejściem mrozów skupiamy w zacisznym miejscu, np. przy ścianie altany. Aby zabezpieczyć uprawy w donicach przed zimnem, stawiamy pojemniki na tarasie na podstawie ze styropianu. Grupę donic otulamy z każdej strony agrowłókniną.
Bielenie pni drzew owocowych
Pod koniec zimy i wczesną wiosną różnica temperatur między dniem i nocą bywa dość duża. Słońce zaczyna mocniej przygrzewać i w ciągu dnia rozgrzewa korę na pniach drzew owocowych. Pod wpływem zimna w nocy kora pęka. Aby nie dopuścić do powstania takiego zjawiska, pnie i konary drzew owocowych (jabłoni, grusz, czereśni, wiśni) bielimy używając rozpuszczonego w wodzie wapna palonego. Bielenie przeprowadzamy pod koniec grudnia lub na początku stycznia i powtarzamy najpóźniej w połowie lutego.
www.pzd.pl